Sezon wakacyjny to czas wzmożonych podróży i relaksu. Wyjeżdżając zabieramy ze sobą urządzenia mobilne, dzięki którym mamy kontakt ze światem. Przenośny komputer przydaje się także w trakcie samej podróży, umilając czas przede wszystkim najmłodszym i najmniej cierpliwym członkom rodziny.

Wyjeżdżając na wakacje nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu laptopa przed uszkodzeniem lub kradzieżą. Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mogli cieszyć się w pełni wolnym czasem. Lepiej zapobiegać wypadkom, niż później tracić cenny czas i nerwy na naprawę lub odzyskanie komputera.

Teczka na laptopa

otwarty laptop na stole w podróży

Jedną z najważniejszych zasad, jaka obowiązuje podczas przewożenia sprzętu to "zawsze miej laptopa przy sobie". Nie wkładaj go do bagażu ogólnego, ale do podręcznego. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których jesteśmy na stałe rozłączeni z główną walizką, np. w samolocie czy w autokarze. Niestety zdarza się, że bagaż zostaje zgubiony, a jego odzyskanie jest niemal niemożliwe.

Komputer należy przewozić w miarę możliwości osobno. Do tego celu przyda się wygodna teczka na laptopa, która jest skonstruowana w taki sposób, aby chronić zawartość przed wstrząsami i uszkodzeniem mechanicznym. Wygodne torby tego typu, które posłużą w trakcie podróży można znaleźć w sklepie https://www.mojawalizka.pl/pol_m_Torby_Torby-na-laptopa-182.html. Do transportu sprzętu elektronicznego można wykorzystać także dedykowany plecak lub specjalne etui.

Kolejną istotną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać to wyłączenie komputera przed schowaniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ uruchomione urządzenie może ulec przegrzaniu. Prawdą jest również, że włączony sprzęt elektroniczny gorzej znosi wstrząsy, a tym samym szybciej się psuje.

Wygodna teczka na laptopa powinna posiadać dwa rodzaje uchwytów, czyli długi pasek i małą rączkę. Pasek przyda się, gdy będziemy musieli trzymać w rękach również inny bagaż lub naszą pociechę.

Ważne wskazówki

Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę przewożenia. Jeżeli komputer długo pracował przez ostatni czas i jest mocno nagrzany, należy poczekać zanim schowamy go do teczki na laptopa. Optymalna temperatura przewozu oscyluje wokół temperatury pokojowej, a zatem w okolicach 18-22 stopni C. Największy problem stanowią mocne upały, ponieważ pod wpływem ciepła mogą rozlutować się pewne układy w komputerze. O ile to możliwe, planujmy zatem dłuższe wyjazdy na dni, w których nie ma zbyt wysokich temperatur. Innym rozwiązaniem są podróże w nocy, kiedy jest znacznie chłodniej.