Znoszone, wyblakłe ubrania zazwyczaj kończą swój żywot poza naszą szafą. Rzeczy zazwyczaj tracą swoje kolory po wielokrotnym praniu, suszeniu w suszarkach bębnowych, czy niewłaściwym prasowaniu. Zdarza się też, że przestajemy nosić ubranie ze względu na źle dopasowany kolor lub dlatego, że kolor ten zbyt szybko nam się znudził. Mało kto wie, a tym bardziej - mało kto stosuje, że istnieje bardzo sprytny sposób na wyblakły lub niechciany kolor. Farbowanie tkanin, bo o nim mowa, można przeprowadzić w warunkach domowych, jednak trzeba dobrze dostosować środek koloryzujący do składu materiału.

Rodzaj tkaniny ma znaczenie

Farbowanie tkanin z pewnością nie sprawdzi się w przypadku każdego włókna. Skład ma znaczenie. W inny sposób farbuje się poliester, innego traktowania wymaga włókno naturalne, takie jak bawełna lub wełna. Znajomość właściwości danej tkaniny, a także dobranie odpowiedniego barwnika to kluczowe zadania. 

Najłatwiejsze do zmiany koloru są tkaniny naturalne - bawełna, wełna, len, jedwab itd. Nie jest też kłopotliwe farbowanie mieszanek tkanin, wliczając włókna syntetyczne. Ubrania, składające się w całości z włókna akrylowego lub poliestrowego nie nadają się do barwienie w warunkach domowych, ponieważ nie przyjmują barwników sprzedawanych do samodzielnego barwienia. Należy również liczyć się z tym, że wszelkie elementy odzieży, składające się z metalu lub plastiku, takie jak zamek błyskawiczny, guziki, cekiny i inne elementy ozdobne, są bardzo odporne na działanie środka koloryzującego. Nie jest to jednak dużą przeszkodą, ponieważ elementy te można wymienić na nowe, dopasowując ich kolor.

Tkaniny jedwabne, choć bardzo łatwe w farbowaniu, mogą być kłopotliwe w utrzymaniu nowego koloru, ponieważ są dość podatne na kurczenie się i rozciąganie, a także na utratę połysku. Efekt końcowy zatem w tym przypadku może być nieco inny od oczekiwanego.

Rodzaje barwników 

Rodzaj farby należy dostosować do składu odzieży, którą chcemy zafarbować. Z tego też powodu różne są metody farbowania i temperatura obróbki chemicznej. Zbyt wysoka bowiem temperatura może spowodować zniszczenie włókna lub utratę jego właściwości. Barwniki mogą występować w różnych postaciach, najpopularniejsze jednak to aerozole, płyny i proszki. 

Zanim zaczniesz farbować tkaninę, dokładnie sprawdź jej skład, przeczytaj również etykietę produktu do barwienia. Pamiętaj też o zabezpieczeniu powierzchni, na której będziesz stosować barwnik. Środki nie wymagające podgrzewania wody, najlepiej stosować w łazience lub w pomieszczeniu, które można narazić na ewentualne zabrudzenie.

Farbowanie krok po kroku

Po zabezpieczeniu powierzchni, na której będziesz używać barwnika, możesz przystąpić do dzieła. Przeczytaj ulotkę dołączoną do środka barwiącego oraz jego etykietę, by poznać potrzebną dawkę, zalecenia producenta dotyczące stosowania produktu oraz wszelkie środki ostrożności. Odmierzoną ilość farby przelej do miski lub innego naczynia i dokładnie wymieszaj - środek musi zostać dokładnie rozpuszczony w wodzie. Następnie włóż do tak przygotowanej cieczy ubranie i pozostaw je na pół godziny. Dobrze jest od czasu do czasu wymieszać wodę z ubraniem, by farba dotarła do każdej części. Po uzyskaniu żądanego koloru odzieży, można ją wyciągnąć z naczynia, a następnie dokładnie opłukać w wodzie o temperaturze pokojowej. Można też dodać do takiej płukanki łyżkę octu, żeby dobrze wypłukać pozostałą farbę.

Istnieje też możliwość barwienia ubrań w pralce, jednak należy pamiętać, że cykl prania nie powinien przekraczać 30 minut. Dostępne na rynku barwniki mają bezpieczny skład dla urządzeń piorących, a wybór takiej metody farbowania jest o wiele łatwiejszy i najmniej angażujący.