Każda osoba, szyjąca profesjonalnie lub amatorsko na maszynie, wie doskonale ile ścinków tkanin pozostaje po szyciu. Z całą pewnością, każdy znajdzie sporo resztek różnych materiałów - od bawełny, przez minky, aż do dzianiny. Nawet najdokładniejsze odmierzenie materiału nie daje gwarancji wykorzystania tkaniny w całości. Ścinki tkanin są traktowane często jako zbędne pozostałości po szyciu. Istnieje szereg możliwości wykorzystania ścinków tkanin zamiast spisywać je na straty. Ma to szczególne znaczenie również w odniesieniu do tematu ekologii, tak bardzo ważnego i aktualnego szczególnie dzisiaj. Jak wykorzystać ścinki tkanin, aby stworzyć coś z niczego? Podpowiadamy.

Pomysł na patchwork

Tkaniny patchworkowe to doskonały sposób na wykorzystanie ścinków, aby nadać im nowe życie. Patchwork to sztuka łączenia tkanin w bardzo fikuśne i pomysłowe wzory, bardzo modne i chętnie wybierane do dekoracyjnych narzut na łóżko lub kanapę. Patchwork tworzy się przez zszycie kawałków materiałów, różniących się między sobą wzorem, kolorystyką, a nieraz również fakturą. Tak powstaje właśnie materiał spójny ze sobą stylistycznie o wyjątkowym niepowtarzalnym wyglądzie. Patchwork świetnie się sprawdzi do szycia narzut, kocyków, a także części garderoby i akcesoriów.

Przed przystąpieniem do szycia, warto najpierw przemyśleć dokładnie ułożenie poszczególnych ścinków tkanin, najlepiej ułożyć je na stole lub na podłodze jeden przy drugim, aby dopasować je kolorystycznie w spójną całość. Etap projektowania jest chyba najprzyjemniejszym etapem w tworzeniu patchworku, tu liczy się nie tylko kreatywność, ale również umiejętność łączenia nieraz zupełnie różnych na pierwszy rzut oka wzorów. Jeśli chodzi o sam dobór ścinków, panuje tu zasada wszelkiej dowolności w kwestii kolorystycznej, natomiast zaleca się, aby ścinki miały w miarę regularny kształt kwadratu lub prostokąta - dzięki temu łatwiej je ze sobą zszyć.

Patchwork a zabawki dla dzieci

Patchwork doskonale się sprawdza do tworzenia i szycia zabawek dla najmłodszych. Zabawki w wersji diy? Czemu nie?!  Ich walor poznawczy rozwija sensorykę i motorykę maluszków, pozwala poznawać kolory, wzory, faktury, a nawet zapachy w sposób bezpośredni. Ich główne zadanie polega na pobudzeniu wszystkich zmysłów podczas zabawy, przez którą poznają otaczający je świat. Takie kolorowe zabawki mogą być urozmaicone dodatkowo wystającymi elementami, które szeleszczą, piszczą lub po prostu w dotyku mają różne faktury. To doskonały pomysł na zapewnienie maluszkowi nowych bodźców, które rozwijają jego obie półkule i sensorykę. Bardzo popularne wśród zabawek są książeczki dotykowe z mnóstwem przegródek i szeleszczącymi elementami oraz piszczałkami, które na każdej stronie zawierają nowe elementy do odkrycia i poznania. Kostki sensoryczne to kolejna propozycja na wykorzystanie ścinków. Kostki świetnie nadają się do rzucania, turlania, przekładania z rączki do rączki, a nawet gryzienia. Do środka kostki można schować dzwoneczek, który dodatkowo wzmocni efekt poznawczy zabawki.

Ozdoby do włosów, bransoletki, naszyjniki

Ścinki tkanin bawełnianych świetnie nadają się do skręcania i tworzenia z nich różnych ozdób. Skręcone w cienkie sznureczki materiały można w łatwy sposób zamienić w korale lub bransoletki. To również doskonała baza do wykonania kolczyków lub pierścionków. Bardzo często wykorzystuje się je do tworzenia biżuterii z motywami ludowymi. 

Ozdoby do włosów to kolejna propozycja. Gumki do włosów, opaski, spinki, wstążki to wszystko stworzysz przy odrobinie wprawy i chęci ze ścinków tkanin. Splecione ścinki układa się zazwyczaj w warkocz, którego końce należy zabezpieczyć przed rozsupłaniem. Oczywiście, można puścić wodze naszej fantazji i wykonać dodatkowo jakieś elementy ozdobne, wzbogacające całość.Q