Abażur jest zwykle tą częścią lampy, która sprawia, że nabiera ona charakteru i dopasowuje się do wnętrza. Dziś niezwykle modne jest umieszczanie w swoich wnętrzach lamp, które nie tylko dają światło, ale także stają się jedną z charakterystycznych ozdób pomieszczenia, wpisującą się w jego wystrój, albo wyróżniającą, na zasadzie kontrastu czy mocnego akcentu. Oto kilka podpowiedzi, jak dobrać abażur do lampy i jednocześnie nie zgubić się w szerokiej i różnorodnej ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz i oświetleniem.

Moda na kolor

Jednym z czynników, którymi warto się zasugerować podczas kupna abażuru, jest jego barwa. Dziś szczególnie popularne są abażury do lamp podłogowych w żywych kolorach, na przykład chłodnego i soczystego błękitu, turkusu, czy intensywnego żółtego. Wtedy też zazwyczaj pozostają w dość prostych kształtach. Cały czas także widać w Polsce fascynację stylem skandynawskim, który stawia raczej na stonowaną kolorystykę, odcienie bieli, kremu, szarości czy beżu. Kolorystyka powinna współgrać z kolorami wnętrza – ścianami, dywanami, czy pozostałymi dodatkami.

Postaw na wzór

abażury do lamp podłogowych

Poza abażurami jednobarwnymi, popularne są również te, które przyciągają wzrok ciekawymi wzorami. Jeśli wzór jest dość krzykliwy, wyrazisty, najlepiej będzie wyglądał na jednolitym tle. Warto trzymać się zasady – gładka ściana, wyraźny abażur, wzorzysta ściana – gładki abażur. W nowoczesnych mieszkaniach sprawdzą się zwłaszcza abażury o geometrycznych wzorach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać motyw kwiatowy. Dziś kwiaty na abażurach w niczym nie przypominają już tych smętnych wzorów rodem z zasłon z lat 80 i 90-tych. Są żywe i bardzo atrakcyjne.

A co z kształtem?

Współczesne abażury to nie tylko cylindry i ścięte stożki. Kształtów jest o wiele więcej, podobnie jak dostępnych rozmiarów. Wybierając spośród nich, warto zaugerować się miejscem, w którym ma stać lampa. Abażury do lamp podłowych w salonie czy kuchni mogą być większe, okrągłe lub cylidryczne, z kolei te przeznaczone do szafek nocnych czy postawienia na stole, z reguły nie powinny przekraczać 40 cm wysokości i mogą być w kształcie stożka czy trapezu.

Barwa i przezroczystość

Jest jeszcze jeden czynnik, który warto uwzględnić przy wyborze abażuru. To kolor i stopień przepuszczalności materiału. Jeśli dana lampa ma pełnić funkcję doświetlającą wnętrze, a nie tylko ozdobną, warto sprawdzić, na ile jej abażur przepuszcza światło, czy nie za bardzo je rozprasza i czy nie zmienia barwy na taką, która tworzy nastrój przeciwny do tego, jaki chcielibyśmy osiągnąć.