Bardzo często myślimy, że buty, które wykonane są ze skóry naturalnej i cechują się wysoką jakością, na pewno będą idealnie na nas leżały. Nic bardziej mylnego. Poza odpowiednim rozmiarem, obuwie powinno posiadać również odpowiednią tęgość. Nasze stopy nie są idealne, a więc mogą być długie, ale bardzo szczupłe lub też krótkie i grubsze. To często wiąże się z kupnem źle dopasowanych butów. Warto więc dowiedzieć się, jakie objętości butów są najbardziej popularne, jak np. buty tęgość h, co z całą pewnością pomoże nam w odpowiednim doborze obuwia.

Jak kupować buty i unikać błędów

butyNajczęściej podczas zakupów, najważniejszą rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Jednak to może okazać się złudne. Zanim wyjdziemy ze sklepu, warto jednak dokładnie zmierzyć wybrane przez nas obuwie, ponieważ dzięki temu możemy ustalić, czy tęgość buta jest właściwa, czy dany model dobrze leży na naszej stopie i czy wreszcie pasuje do naszej sylwetki. Jeśli jednak zmierzymy buty, od razu powinniśmy czuć się w nich komfortowo. Nie powinny one uciskać, ani też za bardzo odstawać. Buty tęgość h są szersze, a więc kierowane do osób z wyższym podbiciem i szerszą stopą. Nie należy też zakładać, że buty szybko rozbiją się podczas chodzenia. Dlatego zbyt ciasne buty nie powinny być brane pod uwagę, nawet jeśli to ostatnia para w sklepie. Oczywiście skóra naturalna pracuje, jednak to i tak nie powiększy buta na długość.

Tęgości butów

Tęgość, to zwyczajnie szerokość buta, która dopasowywana jest do wielkości stopy. Najczęściej w sklepach obuwniczych spotykane są dwie tęgości, czyli te z oznaczeniem na kartonikach G oraz F. Gdzie G oznacza tęgość standardową, dla stóp o średniej oraz przeciętnej szerokości, natomiast F kierowane jest do wąskich stóp. Buty tęgość H również są dostępne na rynku, ale w mniejszych ilościach. Są one kierowane do szerszych stóp. Podczas wyboru butów bardzo istotne jest również podbicie stopy. Od niego również zależy, jak buty na nas leżą. Wyróżnić można podbicie normalne, niskie oraz wysokie. W bardzo prosty sposób możemy określić nasze podbicie. Wystarczy zrobić szybki test „na mokro”. Należy zmoczoną stopę przycisnąć do podłoża, co pozostawi ślad. Osoby posiadające normalne podbicie odcisną charakterystyczne wyżłobienie w wewnętrznej części stopy. Natomiast osoby z niskim podbiciem odcisną ślad przypominający odcisk osób z płaskostopiem. Inaczej jest w przypadku osób z wysokim podbiciem. Ci pozostawią ślad z dużo większym wyżłobieniem przy wewnętrznej części stopy.