Rozstępami nazywamy wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, przebiegające w sposób równoległy. W początkowej fazie tworzenia się rozstępów pasma te są wypukłe i obrzękowe. Dopiero po pewnym czasie ulegają częściowemu zanikowi. Powstawaniu tej niedoskonałości nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, choć niektóre osoby odczuwają delikatny świąd czy pieczenie skóry w miejscu ich tworzenia. Kiedy i jak dokładnie walczyć z rozstępami? Wraz ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat rozstępów.

Przyczyny powstawania i fazy rozstępów

Dlaczego na skórze tworzą się rozstępy? Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że problem rozstępów wynika z zaburzeń funkcji fibroblastów wywołanych przez dysfunkcje nadnerczy, które przez produkcję nadmiernej ilości kortyzolu (hormonu stresu) prowadzą do tworzenia słabego i kruchego kolagenu. W momencie, gdy dochodzi do rozciągnięcia się skóry, np. w wyniku zwiększenia masy ciała czy szybkiego wzrostu, słabe włókna kolagenu nie wytrzymują napięcia i zaczynają pękać. Efektem tego procesu są rozstępy, czyli zmiany skórne układające się prostopadle w kierunku rozciągania się skóry. Możemy wyróżnić dwie fazy tworzenia rozstępów, które jednocześnie determinują sposób leczenia tej niedoskonałości.

  • Faza I - tzw. faza zapalna, której czas trwania wynosi ok. 6 miesięcy. Na tym etapie rozstępy przyjmują kolor sinoczerwony lub fioletowy i są ułożone równolegle. Najlepsze efekty w usuwaniu rozstępów jesteśmy w stanie osiągnąć, rozpoczynając leczenie właśnie w fazie zapalnej - w tym momencie możemy je najczęściej usunąć w całości.
  • Faza II - tzw. faza zanikowa, w której rozstępy przybierają postać blizn. Mają kolor biało-perłowy, są atroficzne i lekko wklęsłe, ale jednocześnie wyczuwalne w dotyku. Zmiana koloru rozstępów znajdującej się w fazie zanikowej wynika z prób regeneracji uszkodzonej sieci włókien kolagenu i elastyny. To faza, w której leczenie rozstępów jest już bardziej skomplikowane niż w fazie zapalnej. Jednak przy doborze odpowiednich metod możemy wyraźnie zmniejszyć widoczność tego mankamentu urody.

Usuwanie rozstępów - domowe i specjalistyczne sposoby

W przypadku rozstępów domowe metody leczenia zazwyczaj zawodzą. Przy pomocy odpowiednich preparatów o właściwościach przeciwzapalnych, silnie nawilżających i natłuszczających możemy skutecznie zmniejszyć widoczność rozstępów, o ile znajdują się fazie zapalnej. Gdy wyglądem będą już przypominać blizny, ich usunięcie w domowym zaciszu będzie niemożliwe. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie rekomendują kilka specjalistycznych zabiegów na rozstępy, które pozwolą nam uzyskać najlepsze rezultaty w walce z tą niedoskonałością. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się połączenie kilku tych metod.

  • Karboksyterapia - czyli terapia przy pomocy dwutlenku węgla CO2. Prowadzi do odnowy komórek i rozszerzenia drobnych naczynek krwionośnych, co pozwala zwiększyć przepływ krwi i tlenu, a także poprawić mikrokrążenie skóry.
  • Terapia światłem LED - powoduje wygładzenie blizn i jednoczesne odmłodzenie skóry. Przy pomocy światła LED lekarz dobiera odpowiedni program leczenia skierowany do walki ze świeżymi lub starymi rozstępami.
  • Peeling chemiczny - polega na nałożeniu na skórę objętą rozstępami mieszaniny odpowiednio dobranych związków chemicznych, które powodują intensywną odbudowę kolagenu i elastyny, co prowadzi do wygładzenia struktury skóry.
  • Mikrodermabrazja - stanowi formę peelingu, która polega na ścieraniu naskórka przy pomocy głowic diamentowych. Bardzo dobre efekty przynosi łączenie tego zabiegu z mezoterapią igłową przy użyciu specjalnych koktajli witaminowych.
  • Leczenie laserowe - to dziś najbardziej popularna forma walki z niechcianymi rozstępami. Specjaliści z Kliniki Miracki mają szerokie możliwości w tym zakresie ze względu na dysponowanie różnymi rodzajami laserów - frakcyjnymi, jak również pikosekundowymi. Leczenie laserowe przynosi dziś najlepsze efekty w usuwaniu rozstępów, jednak dokładny plan terapii warto ustalić ze specjalistą podczas wizyty konsultacyjnej.

Więcej informacji na temat metod usuwania rozstępów znajdziesz na stronie: https://klinikamiracki.pl/leczenie-rozstepow/