W okresie zimowym optymalna ochrona stóp dziecka odgrywa kluczową rolę, ponieważ są one wówczas wyjątkowo narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (wilgoć, mróz itp.). Z tego względu należy koniecznie zakupić dla swojej latorośli specjalne buty zimowe dziecięce. Muszą one być wytrzymałe, wystarczająco ciepłe oraz idealnie dopasowane do stóp. Z niniejszego artykułu dowiemy, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę w trakcie wyboru konkretnego modelu.

Odpowiedni materiał i podeszwa to priorytet

Do butów zimowych dziecięcych zaliczamy przede wszystkim klasyczne śniegowce, trzewiki za kostkę oraz stylowe kozaki. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się modele wykonane z naturalnej skóry, ewentualnie z wysokiej jakości tworzywa tekstylnego. Wynika to z faktu, że są wygodne, dobrze przepuszczają powietrze i świetnie przylegają do stopy. Poza tym są odporne na wilgoć, dzięki czemu bardzo skutecznie zabezpieczają delikatne ciało przed przemarznięciem, a co za tym idzie groźnymi chorobami i infekcjami. Buty zimowe dziecięce muszą być też koniecznie wyposażone w dosyć grubą podeszwę antypoślizgową. Godna polecenia jest zwłaszcza bardzo elastyczna, lekka i trwała, a jednocześnie łatwa w pielęgnacji wersja kauczukowa. Ogromne znaczenie mają ponadto dodatkowe udogodnienia konstrukcyjne – mowa tutaj głównie o wkładce modelującej i absorbującej wilgoć, otworach wentylacyjnych, ociepleniu wewnętrznym oraz membranie.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru butów zimowych dla dziecka?Pamiętajmy o rozmiarze

Dla wielu rodziców sporym problemem przy zakupie butów zimowych dziecięcych jest dobór stosownego rozmiaru. Trzeba się przy tym kierować ogólną zasadą mówiącą, że but musi być co najmniej 7 mm dłuższy aniżeli stopa malucha (a najlepiej do 10 mm). Taki zapas wolnej przestrzeni pozwala bowiem na swobodne poruszanie palcami i daje pewność, że przez kilka miesięcy smyk nie urośnie na tyle, aby niezbędna była kolejna wizyta w sklepie. Poza tym dzięki nieznacznemu luzowi w obuwiu bez trudu zmieści się nawet gruba skarpetka. Oto pozostałe elementy konstrukcyjne, w które powinny być wyposażone porządne buty zimowe dziecięce:

  • zapięcie na rzepy albo zamek błyskawiczny; w przypadku maluchów do 4. roku życia unikajmy modeli sznurowanych, bo mogą im sprawić duży kłopot z obsługą,
  • odblaskiprzydadzą się w sytuacji, gdy nasza pociecha często wychodzi na dwór bez opieki dorosłej osoby,
  • sposób wykonania – zalecane są modele flexible lub ramowe z materiałów połączonych metodą szycia; wersje klejone nie są dobrym rozwiązaniem z powodu znacznie mniejszej odporności na uszkodzenia.