Współcześnie spodnie stanowią podstawowy element ubioru. Mężczyźni, kobiety oraz dzieci noszą je do szkoły, pracy, na wesela czy przyjęcia u znajomych. Nie zawsze jednak było to wszechobecne i normalne zjawisko spotykane na ulicach. Od czasów starożytnego Rzymu aż do początku lat 50. XX wieku posiadały bardzo negatywną opinię społeczeństwa. Dopiero całkiem niedawno zyskały społeczną akceptację i stały się obowiązkowym elementem w każdej garderobie i ważnym elementem świata mody.

Historia mody na spodnie z wysokim stanem i jej prekursorki

Według Rzymian spodnie miały być przeznaczone do użytku jedynie dla barbarzyńców, najniżej położonej grupy społecznej, określanej również jako ludzie dzicy i prymitywni. Dopiero około II wieku, w Rzymie odkryto zalety tego stroju i stał się on wówczas powszechnie akceptowany, jednak dozwolony wyłącznie dla mężczyzn. W Polsce kościół zakazywał kobietom noszenia spodni aż do lat 60-70. W tamtych czasach było to uznawane za jawny grzech. Jedną z prekursorek podejścia, które przemawiało za uwolnieniem społeczeństwa z poglądu, że kobiety powinny chodzić wyłącznie w sukienkach lub spódnicach, była Amelia Jenks Boomer. W XIX wieku, na łamach popularnej gazety, publikowała odważne artykuły motywujące kobiety do uwolnienia się z tego stereotypu i wprowadzenia nowego trendu na ulice miast. Katharine Hepburn, Marlena Dietrich i Coco Chanel to następczynie Amelii Boomer, które kontynuowały walkę kobiet o wolność ubioru, rozprzestrzeniły modę noszenia spodni na cały świat i wprowadziły w świat modę na jeansy damskie z wysokim stanem.

Spodnie, które nie przestają być modneZłote zasady wysokiego stanu

Spodnie były nieodłącznym elementem ubioru amerykańskiej aktorki Katharine Hepburn. Popularna gwiazda lat 90. zazwyczaj pokazywała się w strojach składających się z męskich koszul oraz szerokich spodni z wysokim stanem. Od czasów Hepburn świat mody nieco zmienił kanon dobrego wyglądu. Pojawiły się jeansy damskie z wysokim stanem, szerokie nogawki uległy znacznemu zwężeniu, a głównym celem takich spodni stało się podkreślenie kobiecych kształtów. Obecnie znów coraz częściej na ulicach, w mediach czy portalach społecznościowych można zaobserwować tendencję powrotną do szerokich, luźnych nogawek.
Jedną z głównych zasad prawidłowego noszenia spodni z wysokim stanem jest odpowiednie dopasowanie ich do talii. Eksperci modowi zwracają uwagę, że kupując odpowiedni, przylegający w biodrach rozmiar, kobiety mogą sprawić, że ich sylwetka stanie się smuklejsza, a nogi wydłużą się optycznie. Kluczowym dodatkiem jest pasek, który zaznaczy wcięcie w talii i wyznaczy granice ciała. Bardzo popularnym zabiegiem jest również wkładanie bluzek czy swetrów do spodni, dzięki czemu nieodpowiednia długość nie sprawi problemu, a jednocześnie pomoże zakryć niechciane niedoskonałości. Jeansy damskie z wysokim stanem w połączeniu ze szpilkami i białą koszulą włożoną w spodnie to outfit, który zapewni elegancję oraz komfort i wygodę. Połączenie szpilek z dłuższą nogawką i wysokim stanem to jeden z trików, który najefektywniej wydłuży kobiece nogi.