Mityczne już pytanie o czapeczkę doskonale wpisuje się w temat tego, jak ludzie postrzegają komfort cieplny noworodków, niemowląt oraz małych dzieci. W społeczeństwie zakorzenionych jest sporo mitów na temat tego, jak dziecko odczuwa różne temperatury oraz jak należy dostosowywać otoczenie do jego potrzeb. Sprawdźmy, jak dbać w zdrowy sposób o komfort cieplny dziecka. W istocie odczuwanie temperatur przez dziecko od pewnego etapu jego życia nie różni się znacząco do tego, co odczuwają dorośli. Wiele nawyków z tym związanych kształtowanych jest przez samych opiekunów, którzy np. przyzwyczają dziecko od małego do wysokich temperatur, przez co ma ono potem problem, gdy robi się zimniej. Czy to jednak oznacza, że dziecka nie należy zabezpieczać zimą w śpiworek?

Termoregulacja u dzieci

kocyk dla dziecka

Zaburzona termoregulacja u dzieci jest faktem jedynie na etapie bycia noworodkiem. To z tego powodu dzieci zazwyczaj potrzebują ogrzania, aby móc funkcjonować poza macicą. Niemniej, już po kilkunastu dniach od narodzin dziecko jest w stanie z powodzeniem regulować temperaturę swojego ciała, a dziecko roczne robi to nie gorzej niż dorosły. O ile więc zimą noworodka czy małe niemowlę ubieramy w dodatkową warstwę ubrań, o tyle starsze, zwłaszcza samodzielnie poruszające się dziecko takiego zabezpieczenia na ogół nie potrzebuje. Co więcej, bardzo popularne przegrzewanie dzieci – sprawianie, ze jest im za ciepło – paradoksalnie prowadzi częściej do wzmożonej zachorowalności aniżeli lekkie przechłodzenie.

Śpiworki, kocyki, kombinezony…

Również zimą, gdy tylko jakość powietrza na to pozwala, warto wychodzić z dzieckiem na długie spacery. Wystarczy dopasować odpowiednio ubranie i dodatkowe akcesoria do pogody. Śpiworki zimowe (ocieplane od wewnątrz, odporne na wiatr i wodę od zewnątrz) sprawdzą się w przypadku dzieci, które samodzielnie nie chodzą. Podobnie sprawa ma się z ciepłymi kocykami zimowymi; te ostatnie mogą być też dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które już samodzielnie się poruszają, ale lubią jeszcze ucinać sobie drzemkę w wózku. Kombinezony, jeśli są dobrze dopasowane, mogą służyć zarówno najmłodszych niemowlętom, jak i tym już chodzącym dzieciom. U tych starszych jednak o wiele lepiej sprawdzają się często kurtki, bo jest je łatwiej założyć (np. w żłobku), a dodatkowo nie krępują one tak ruchów nóg. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w bieliznę z wełny merino, która ma świetne właściwości termoregulacyjne. Dla ruchliwych maluchów sprawdzą się też kominiarki z przedłużanym golfem, dobrze chroniące przed dużymi mrozami czy wiatrem. Artykuł powstał we współpracy z https://babyhit.pl/firm-pol-1532934347-CottonMoose.html