Buty to ta część garderoby, która ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Nieprawidłowo dobrane obuwie powoduje krzywienie stóp, wady kręgosłupa na wskutek niepoprawnego chodzenia, koślawość palców i wiele innych uciążliwych chorób, które nierzadko mają swój finał na stole operacyjnym.

Musimy uważnie dobierać każdy rodzaj obuwia, bez względu na to, czy chcemy kupić zwykłe sandały, kozaki, półbuty damskie, czy szpilki na imprezę. Oto kilka porad, które przydadzą się podczas najbliższej wizycie w sklepie.

półbuty damskieNajważniejsza jest oczywiście długość. Nie należy się w tej kwestii kierować rozmiarówką producenta. Czasami może się okazać, że nasz dotychczasowy rozmiar jest zupełnie inny u każdego z nich. Jeżeli to pierwsze kryterium nie jest spełnione, wówczas szukamy innego modelu. Nie można zakładać, że nasza para ślicznych półbutów damskich po jakimś czasie się rozejdzie sama. Druga istotna rzecz to szerokość- nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że but musi idealnie pasować także wszerz. Dotyczy to zwłaszcza kobiecych szpilek, w których chodzenie jest wręcz umiejętnością wyczynową. Producenci określają to mianem „tęgości” i z reguły oferują buty w dwóch typach tęgości G i F.

Kolejną cechą, na którą trzeba zwrócić koniecznie uwagę jest pobicie stopy. W półbutach damskich i innych kobiecych butach podbicie jest z reguły wyższe niż w męskich, ponieważ kobiety mają mniejszą skłonność do płaskostopia, a co za tym idzie, ich łuk wygięcia jest większy. Pobicie musi idealnie przylegać do stopy, tylko wtedy nie ulegnie ona zniekształceniu.