Ławostoły to ciekawa alternatywa dla ławy i klasycznego stołu, która łączy w sobie zalety obu tych mebli. To rozwiązanie szczególnie cenione przez właścicieli małych, ciasnych wnętrz, dla których nieduża powierzchnia stanowi problem w urządzaniu. W wersji złożonej otrzymujemy przedmiot, który charakteryzuje się eleganckim designem oraz funkcjonalnością wykorzystania. W chwili, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście, w jednej chwili zamienia się w stół, przy którym swobodnie może zasiąść kilka osób. Ławostoły bowiem zostały wyposażone w specjalną wkładkę, która umożliwia wydłużenie stołu o kilkadziesiąt centymetrów.

Największą popularnością cieszą się modele pozwalające na osiągnięcie dodatkowej przestrzeni od 110 do 160 cm oraz 130 do 180 cm. Niektóre dostępne w sprzedaży modele charakteryzują się również obecnością dodatkowego schowka na umieszczenie wkładki pod jego blatem.

Rozkładanie ławostołu jest możliwe za sprawą specjalnych prowadnic, które wpływają na łatwość i prostotę całej czynności. Dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców cieszą się modele rozkładane i podnoszone, które łączą w sobie kilka funkcji. Wszystko to sprawia, że znajdują bogate zastosowanie w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy centymetr wolnej powierzchni jest na wagę złota. W sprzedaży dostępne są ławostoły w szerokim wachlarzu kolorystycznym, począwszy od tradycyjnych odcieni, typu wenge, dąb sonoma, a kończąc na modelach wykonanych w wysokim połysku. Coraz większy wybór ławostołów oferują sklepy internetowe, np.: https://stolpluskrzesla.pl/c295-lawostoly.