Historia o Kopciuszku należy do ulubionych bajek wielu osób, jednak nie każdy chciałby znaleźć się na jej miejscu – przymierzać buta po tym, jak zrobiło to przed nią wiele innych kobiet... Oczywiście to żart, ale sporo osób decyduje się na kupno butów przez internet właśnie dlatego, że nie lubi, kiedy musi dostać buty dotykane wcześniej z każdej strony i przymierzane przez innych. Kolejny powód, to niechęć do spędzaniu czasu w sklepie – wyjście z domu, oglądanie wystawy, angażowanie sprzedawcy w znalezienie odpowiedniego numeru, przymierzanie, dopasowywanie, zapłata, powrót do domu... I tak mija w najlepszym razie godzina (jeśli ktoś jest szybki). Dlatego właśnie sprzedający obuwie damskie sklep internetowy zawsze może liczyć na duże grono klientów, nawet mimo tego, że teoretycznie bez przymierzenia buta jest go trudniej kupić.

Jak prawidłowo zmierzyć stopę

Dla wszystkich, którym zależy na idealnym dopasowaniu butów bez konieczności ich oddawania do wymiany, stworzono prosty sposób ułatwiający prawidłowy wybór. Po prostu oprócz oficjalnego numeru, takiego jak np. 28 czy 6, w sklepach internetowych podaje się również długość wewnętrznej podeszwy wyrażoną w centymetrach. Aby dokładnie trafić we właściwą długość, należy wykonać kilka kroków, dzięki którym poznamy też długość swojej stopy.

Najpierw warto przygotować kartkę papieru, najlepiej trochę grubszą, sztywniejszą, oraz ołówek lub marker i linijkę. Stajemy jedną stopą na kartce, obrysowujemy jej kontur, a następnie zaznaczamy punktem środek pięty oraz czubek najdłuższego palca. Rysujemy linię pomiędzy tymi punktami i mierzymy jej długość. Ten wynik to właśnie długość stopy, według której będziemy dobierać rozmiar buta. Sprzedający obuwie damskie sklep internetowy zwykle przypomina, żeby nie wykonywać pomiarów rano, bo w ciągu dnia stopa potrafi trochę spuchnąć i zwiększyć swój rozmiar. Lepiej więc wykonać pomiar wieczorem. Mając już interesujący nas wymiar, szukamy odpowiedniego obuwia, pamiętając, by nie wybierać go na styk, albo mniejszego o pół centymetra.