Aksamitka, zwana także chokerem to czarny naszyjnik na szyję z atłasowego materiału, na którym dodatkowo może widnieć zawieszka. Popularna w latach 90-tych XX wieku, a także w subkulturze gotyckiej – dziś powróciła do łask i jest elementem wielu stylizacji.

Z publicznych salonów na szlachetne dwory

Czarny naszyjnikAksamitka, choker, czy po prostu czarny naszyjnik na szyję kojarzony jest ze stylistyka gotycką, latami 90-tymi, a także we współczesnymi dodatkami w modzie. Choć dziś taki naszyjnik nosi wiele kobiet, to jeszcze w XIX wieku był utożsamiany z prostytutkami. Aksamitka w tamtych czasach była nieodłącznym elementem pań do towarzystwa, która jednoznacznie określała ich profesję. Oczywiście atrybut ten nie był wiązany tylko z prostytutkami. W Polsce na aksamitce na szyi kobiety wieszały krzyżyki, które były żałobną biżuterią odwołującą się do ofiar, ale i samej klęski powstania styczniowego. Bardzo popularna wśród kobiet stała się na koniec XIX i na początku XX wieku, gdzie była modowym akcentem szczególnie związanym z secesją. Ten czarny naszyjnik wydłużał szyje, nadawał jej smukłości. Był to swego czasu także symbol kobiet z wyższych sfer.

Chokery tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody, ale popularność na nowo zyskały w latach 90-tych XX wieku. Kto z nas nie pamięta aksamitnych wstążek z zawieszka w kształcie serduszka lub szalenie popularnych, plecionych zawieszek na szyję. Od lat 80-tych noszone są także przez przedstawicielki subkultury gotyckiej, które w tego rodzaju modzie inspirowały się epoką wiktoriańską.

„Duszący” element stroju?

Samo słowo choker wywodzi się od angielskiego „dusik”, czyli czegoś mocno przylegającego do szyi, czegoś co może dusić. Mimo, że ten czarny naszyjnik może wyglądać na niewygodny, to wcale tak nie jest. Atłas jest delikatnym i miękkim materiałem, dlatego jego obecności praktycznie nie odczuwa się na szyi. Poza tym aksamitka posiada regulowany łańcuszek, który można odpowiednio dopasować do obwodu szyi.

Współczesne chokery dostępne w Restyle.pl posiadają zawieszki, łańcuszki, dodatkowe ozdoby, ale w ogóle nie są wykonane z aksamitu, a delikatnej tasiemki, rzemyka lub łańcuszka. Ozdabiane są kamieniami, ćwiekami, a ich kolor jest nie tylko czarny. Aksamitki pasują do większości stylizacji, gdyż są subtelne, a przy tym wydłużają szyje i uszlachetniają rysy. Nie przestały być popularne także w subkulturze gotyckiej, gdzie są ważnym elementem stylizacji, a wraz z ozdobnymi koliami tworzą piękny spektakl nawiązujący do stylistyki epoki wiktoriańskiej, w której choker noszony był przez kobiety z wyższych sfer.