W poszukiwaniu idealnych butów specjalnego przeznaczenia turystyczno-militarnego, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które zadecydują o tym, czy wybrane obuwie będzie się nam sprawdzało w trudnych warunkach. Ekstremalne wyprawy wymagają odpowiedniego obuwia, które zabezpieczy stopę podróżnika przed najróżniejszymi niebezpieczeństwami.

Najważniejsze cechy obuwia taktycznego

Kupując buty taktyczne należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich podstawowe cechy. Najważniejszą z nich jest właściwe profilowanie pięty i i miejsca połączenia stopy z łydką tak, by było ono maksymalnie stabilne i nie powodowało skręcenia kostki przy pierwszych wertepach. Równie ważna jest wysoka jakość materiału, z jakiego takie obuwie jest wykonane. Materiał musi być mocny i wytrzymały, a do tego jednocześnie elastyczne i oddychający tak, żeby nawet podczas wielogodzinnego marszu stopa się nie odparzała i minimalizowane było ryzyko pojawienia się odcisków i bolesnych bąbli.

Buty taktyczne muszą być ekstremalnie wygodne, stabilne i ergonomiczne. Powinny się również charakteryzować optymalną lekkością umożliwiającą marsz w trudnych warunkach górskich czy na terenach pustynnych. Projektanci takiego rodzaju obuwia dbają też o zapewnienie mu właściwej cyrkulacji powietrza oraz wysokie parametry antypoślizgowe i gwarantujące zabezpieczenie stopy przed przypadkowymi urazami mechanicznymi.

Różne rodzaje butów na różne wyprawy

Buty taktyczne: na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?Ze względu na sposób wykorzystania i typ terenu, na którym obuwie będzie używane, wyróżnić można kilka jego rodzajów. I tak są to buty taktyczne dopasowane do pory roku, zarówno letnie, jak i zimowe - różniące się odpornością na temperatury i ilością membran przepuszczających do środka powietrze. Te dwa podstawowe rodzaje obuwia taktycznego pozwalają wygodnie dobrać je zarówno pod potrzeby militarnych wypraw jednostek wojskowych, ekip survivalowych, jak i "samotnych wilków" lubiących przygody marszowe w trudnych warunkach.

Osobno wyróżnić można także buty taktyczne do konkretnego zastosowania. W specjalistycznych sklepach z tego typu obuwiem bez problemu znajdzie się buty specjalnego przeznaczenia do używania w mieście (z charakterystyczną, elastyczną podeszwą), buty do biegania (z dodatkową amortyzacją pięty), oraz buty trekkingowe taktyczne i górskie. Wszystkie te typu butów mają przemyślaną konstrukcję, odpowiednią wysokość cholewek i dobrze dobrane rodzaje zapięcia, tak, by nie mogły się one przypadkowy rozpiąć prowadząc np. do poluzowania stabilności kostki.