Jeszcze do niedawna uważano je za obuwie stricte alternatywne, wybór dla tych, którzy są w swoich modowych stylizacjach odważni. Ale coraz większa popularność podwyższone podeszwy, którą zaczęto stosować w różnych rodzajach obuwia, jak chociażby sneakersy, adidasy, a nawet damskie oxfordy sprawiła, że creepersy przedarły się do świadomości masowego odbiorcy i coraz częściej możemy spotkać je na ulicach. Dlaczego buty te są wciąż tak chętnie wybierane i dlaczego to interesująca alternatywa dla standardowego obuwia sportowego?

Ulubione buty gwiazd

Choć creepersy zostały wymyślone na potrzeby żołnierzy podczas II Wojny Światowej, to dopiero brytyjska subkultura punków nadały im dzisiejszy status alternatywnego, undergroundowego obuwia. Charakterystyczna podeszwa szybko stała się jednym z elementów wizualnej identyfikacji punków. Szybko creepersy zaczęły być wykorzystywane w projektach przez Vivienne Westwood, najsłynniejszą brytyjską projektantkę mody związaną z punkiem i nurtem nowej fali. Buty znalazły grono wiernych fanów także wśród innych subkultur: indie, gotów czy fanów japońskiego Visual Kei. Ale dopiero takie gwiazdy jak Rihanna, Rita Ora czy Miley Cyrus spopularyzowały creepersy wśród szerszego grona odbiorców. Szybko na ich punkcie oszalały kobiety i mężczyźni na całym świecie. Co takiego jest w creepersach?

Buty, które nadają ton

Creepersy to niebanalne obuwie z charakterem. W fantastyczny sposób zastąpić może zwyczajowe obuwie sportowe. Dzięki wysokiej, gumowej podeszwie z jednej strony widocznie wysmukla sylwetkę, niczym szpilki, a z drugiej gwarantuje nam wygodę, jak najlepsze adidasy. Creepersy to dość masywne buty, co paradoksalnie wyszczupla nogi. Dzieje się tak poprzez zbudowanie większego kontrastu pomiędzy stopą, a nogą. Creepersy kojarzone są także z fantazyjnym wykończeniem i odważnymi wzorami. Ćwieki, skóra, panterka - typowe dla subkultury punkowej, ale także ostre kolory, niestandardowe materiały i inne zdobienia. Odkąd creepersy stały się niezwykle popularne, pojawiły się także bardziej uniwersalne modele, idealne dla osób szukających nieco delikatniejszych modeli, a nawet na tyle eleganckich, by można było skutecznie łączyć je z marynarką i żakietem. Takie buty potrafią nadać charakteru nawet najbardziej stonowanej i bezpiecznej stylizacji, sprawiając, że nikt nie przejdzie obok nas obojętnie. Creepersy to ciekawa odmiana i alternatywa dla innych butów obecnych na rynku. Mimo wojennej historii powstania i punkowej duszy, świetnie sprawdzą się na każdych stopach - kobiety, mężczyzny, a nawet dziecka. W sklepach dostępne są niezliczone wersje i modele, dzięki czemu każdy odnajdzie parę idealną.