Gorset, jako część damskiej garderoby, znany jest już od siedmiu stuleci. Na przestrzeni lat zmieniały się fasony i tkaniny, z których były one wykonywane, jednak ich zasadnicza funkcja pozostała taka sama - gorset, wysmuklając talię i uwydatniając biust, ma wydobywać całą zmysłowość kobiecej sylwetki. Przyjrzyjmy się jak wyglądała ewolucja gorsetu.

W XIV wieku sznurowane na plecach gorsety szyte były w dość luźnych fasonach. Funkcję usztywnienia pełniły fiszbiny wykonane z kości. Wraz z nastaniem XVI wieku fason gorsetów uległ całkowitej zmianie - dekolt został znacznie pogłębiony a sam gorset został wydłużony aż do talii. Przełom XVII i XVIII wieku to czas, w którym gorset zyskał złą sławę - panowała wtedy moda na znaczne wysmuklanie talii.

Ciasne sznurowanie powodowało deformacje żeber, co było przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Na przełomie XIX i XX wieku gorset przybrał najbardziej skomplikowaną formę, sięgającą aż do połowy bioder. W czasach obecnych gorset traktowany jest jako najbardziej elegancka i zmysłowa część damskiej bielizny.