Niedawno rolą medycyny było przede wszystkim leczenie chorób oraz rozmaitych dolegliwości, a także przedłużanie życia przez utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Dziś pełni ona znacznie większą rolę, w której bardzo istotne jest dbanie o wygląd oraz przywracanie młodości. Takimi przypadkami interesuje się przede wszystkim odświeżanie kondycji skóry. Właśnie w celu polepszania wyglądu, przywracania młodości czy po prostu odejmowania lat i zwiększania komfortu psychicznego związanego z ładnym wyglądem powstała medycyna estetyczna. Dziedzina ta zajmuje się jednak o wiele szerszymi działaniami aniżeli te powszechnie znane, związane z zabiegami na cerze problemowej. Sprawdźmy, co wchodzi w zakres jej zainteresowań.

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna, wbrew pozorom, nie jest tym samym czym chirurgia plastyczna. W skład medycyny estetycznej wchodzą wszystkie zabiegi, które zapewniają wysoką jakość życia u ludzi zdrowych, realizując przede wszystkim zachowania zapobiegawcze, ale również opierając się na stosowaniu leków, zabiegów nieinwazyjnych bądź mało inwazyjnych. W dużej mierze medycyna estetyczna to przede wszystkim zabiegi profilaktyczne dla skóry. Ważne jest to, że wszystkie zabiegi z jej dziedziny może wykonywać jedynie lekarz specjalista, dlatego nie należy zgadzać się na te same zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych – zazwyczaj są one po prostu przeprowadzane nielegalnie. Nadrzędnym celem we wszystkich zabiegach tego rodzaju medycyny jest poprawa atrakcyjności fizycznej pacjenta, który może być pod względem medycznym zupełnie zdrowy już w chwili przyjęcia czy planowania działań.

Charakterystyka zabiegów

W medycynie estetycznej nie ma potrzeby hospitalizacji pacjenta – po tym przede wszystkim można rozróżnić, do jakiej gałęzi medycznej należą wykonywane zabiegi. Wszystkie wykonuje się w leczeniu ambulatoryjnym. Często podczas zabiegów wykorzystuje się lasery, peelingi mechaniczne oraz chemiczne, a także wypełniacze w formie kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej. Wykonywana jest również mezoterapia czy zabiegi z zakresu biostymulacji.